Yapay Zeka IBM Watson, Sağlık Sektörünü Nasıl Şekillendiriyor

Bazıları yapay zekanın gelecekte sağlık sektörünü kökten değiştireceğini söylüyor ve büyük ihtimalle haklılar ama kaçırdıkları bir şey var! AI (Yapay Zeka) zaten sektörü önemli ölçüde etkilemiş durumda.

IBM Watson Sağlık bölümü genel müdürü Deborah DiSanzo, geçen Çarşamba günü düzenlenen olan yıllık JP Morgan Sağlık Konferansı‘nda konuştu ve yapay zekanın sektörde etki edeceği dört alanı vurguladı.

1.Sağlık yönetimi

DiSanzo, hastaların% 20’sinin tipik olarak toplam sağlık masraflarının% 80’ini tükettiğini ve bu durumun yönetilmesi gerektiğini belirterek IBM Watson Care Manager ile bu durumu daha etkin bir şekilde yönetilmesi amaçlanmaktadır.

Sistem, en son kanıta dayalı tıp, kalite standartları ve düzenleyici gerekliliklerin yanı sıra yapılandırılmış ve yapılandırılmamış hasta verileri aracılığıyla elden geçirerek sağlık ekiplerine yardımcı olur. IBM Watson Care Manager, ekiplerin bireyselleştirilmiş bakım planları oluşturmasına ve bakımı için en uygun yaklaşımları önermesine yardımcı olur.

Bakımı yönetmede yapay zeka  ( AI ) kullanma muhtemelen düşündüğünüzden daha yaygındır. DiSanzo, kabaca 147.000 hastanın bakım planlarını IBM Watson Care Manager’ın desteğiyle yönettiğini söyledi. Bu teknolojinin davranışsal sağlık ve sosyal bakım yönetiminde özellikle yararlı olduğunu belirtti.

2.Hızlandırılmış ilaç keşfi

Endüstri ticaret grubu Pharmaceutical Research and Manufacturers of America’ya göre, yeni bir ilaç getirmek için biyoteknoloji ve ilaç firmaları ortalama 10 yıl sürüyor. Ve çoğu deneysel kalıyor ve pazara ulaşamıyor. DiSanzo, IBM Watson for Drug Discovery’nin süreci hızlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

IBM Watson Health, büyük ilaç firmalarında olan Pfizer ile ortaklaşa immüno-onkoloji ilaç araştırması yaptı. IBM Watson AI’si, Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen amyotrofik lateral skleroz (ALS) için tahmin edilen 1,500 proteini sıralamak için kullandılar. IBM Watson tarafından sıralanan 10 proteinin arasından sekizi ALS ile bağlantılı olduğu kanıtlandı. Beş tanesi daha önce hiç bu hastalıkla ilişkili değildi.

AI, insanlar daha önce yapmadığı bir şeyi nasıl başarabilirdi? DiSanzo, IBM Watson’un “görünmez verileri görünür hale getirdiğini” söyledi. O, en zeki tıbbi araştırmacılar bile, üretilen yeni bilgilerin hacmini takip etmek için uğraştığını,  IBM Watson’ın ise bu işe daha hızlı yapabildiğini belirterek yeni ilaçları her zamankinden daha hızlı piyasaya sunmak için muazzam bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

3.Uygun kanser tedavilerinin belirlenmesi

DiSanzo, IBM Watson for Oncology’nin 638 meme kanseri vakasının% 93’ünde sağlık hizmeti sisteminin çok disiplinli tümör tahtası tarafından önerilen tedavi yaklaşımıyla “anlaşmaya” varıldığı Hindistan’daki Manipal Hastaneleri tarafından gerçekleştirilen bir çalışmayı gösterdi.

IBM Watson kanser tedavisini kendi başına mı öneriyor? Hayır, ancak asıl potansiyel kanser bakımının tutarlılığını ve genel kalitesini daha hızlı bir şekilde iyileştirmek ve hekimleri tedavi için daha fazla zaman sağlamaktadır.

4.Hastaları klinik araştırmalarla eşleştirme

İlaç gelişimi ile ilgili bir diğer zorluk, hangi hastaların klinik araştırmalar için gerekli ölçütleri karşıladığını belirlemektir. Bu gelişmede yaklaşık 1.000 kanser immünoterapisi ve birçoğu insan çalışmalarına ilerleyebilecek klinik öncesi testlerde olduğu düşünülürse, kanser ilaçlarıyla çalışmak korkutucu bir görevdir .

İşte IBM Watson’un Klinik Deneme Eşleme (CTM) sistemi  burada devreye giriyor. Bu sistem, klinik deneme kayıt kriterlerini hasta tıbbi verileri ile manuel olarak karşılaştırma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bunun yerine, doğru hastayı doğru klinik çalışmayla eşleştirmek ve tüm verileri okumak için yapay zekayı kullanıyor.

DiSanzo, CTM sistemi için etkileyici bazı sonuçların altını çizdi. AI teknolojisini kullanmak, 16 haftalık bir deneme süresi boyunca ön tarama bekleme süresini % 78 azalttı; IBM Watson, klinik deneme gereksinimlerini karşılamayan hastaların % 94’ünü otomatik olarak eledi. Sonuç olarak yeni ilaçların pazarlama hızını arttırma hedefiyle bağlantılı klinik çalışmalar için yapay zekanın ne kadar uygun olduğunu gösterilmiş oldu.

Kaynak: https://www.fool.com/investing/2018/01/12/4-ways-ibm-watsons-artificial-intelligence-is-chan.aspx (derleme yapılmıştır)

 

 

 

Bir Cevap Yazın